RUDO – Ovih dana je iz Beograda, kako su sami naveli “u ime 100.000 članova SUBNOR Srbije i 17.000 članova beogradskog SUBNOR”, stiglo pismo na ruke načelniku Rati Rajaku, ali izgleda uzalud.
U “koverti” su bile dve molbe. Prva, da se ulici u kojoj je “Partizansko groblje” vrati naziv Prve proleterske, umesto Đenerala Draže Mihailovića, čije ime nosi već 23 godine. Druga je da se i Osnovnoj školi koja je sada, praktično, bezimena, vrati ime čuvene partizanske brigade.
Slične dopise stari borci iz Srbije su slali i 2007. i 2011. godine, ali im nikad nije stigao odgovor. A, tako će izgleda biti i sada.
Do njihovog pisma su došle “Novosti”, a na pitanje upućeno načelniku – šta će i hoće li odgovoriti partizanima u Beogradu, dobili smo prekor. Dopisnik iz Rudog je nazvan “izdajnikom” jer ništa lepo ne piše o ovom gradu, a tekstovima o 22. decembru samo “već godinama pravi glavobolju lokalnoj vlasti”.
– Ne pada mi na pamet da komentarišem pismo iz Beograda jer imam važnijih poslova – kratko i jasno je odgovorio načelnik.
Inače, u Rudom je posle građanskog rata u BiH, od 1998. godine počeo opet da se obeležava 22. decembar – nekadašnji Dan JNA, a u znak sećanje na 22. decembar 1941. godine, kada je Tito u Rudom od partizanskih odreda iz Srbije i Crne Gore formirao “Prvu proletersku”.
U sećanje na to vreme u Rudom je izgrađen spomenik sa pet krakova visokih po 18 metara, izgrađena osmogodišnja škola kao donacija gradova čiji su partizani stajali u “stroju” u Rudom 1941.
Otvoreno je i “Partizansko groblje” u tadašnjoj Ulici Prve proleterske. Ali, ona je još pre 23 godine preimenovana u Dražinu, a i sa škole su skinuta slova “Prve proleterske”.
Svako bi se ponosio u svetu činjenicom da je u njegovom gradu formirana prva antifašistička brigada u tada porobljenoj Evropi, ali u Rudom ni bivša vlast socijaldemokrata koja je trajala 12 godina, ni ova sadašnja SRS RS, SDS, PDP i NDP, nema za to osećaj.