ROGATICA – Nije bilo mnogo davno kada se na tradicionalni narodni vašar o Ilindnu na Borikama dolazilo pješke ili na konjima iz sela prostranog boričkog platoa ili sa podučja opštine Han-Pijesak, Višegrad, Sokolac, Goražde pa i Pale, jer je ovo bio jedan od najvećih regionalnih vjerskih skupova naroda sa Devetaka, Romanije, Gornjegpodrinja i bio uvijek susret za nezaborav i uz obavezno doviđenja dogodine.
Dolazili su i brojni Boričani koji žive diljem bijelog svijeta da se makar jednom godišnje vide sa rodbinom, prijatljima i poznanicima. Sa svih strana orila se grlena pjesma momaka i djevojaka „Oj Boriko ne bih te volio (voljela) da se nisam u tebi rodio (rodila“).
Danas, na Svetog Iliju, ljeta gospodnjeg 2021. nije bilo tih pjesama, a vašar je održan. Boričani i njihovi gosti ne dolaze više pješice i sa konjima. Nema ni pjesama na starogorski, sočički ili han-pjesački način. Momci i djevojke sada dolaze u luksuznim vozilima različitih vrsta, veličina i jačina. Što je četverotočkaš „bjesniji“ i skuplji, to je rejting vlasnika veći.
I pored toga što su Borike sa okolinom dušu dale za sve vrste skupova i posebno parkirnje vozila, prostor ove goine namijenjen za parkiranje jedva je primio sve koji su došli da se „vide“ na Borikama i pomole Bogu u ovdašnjoj crkvi Svetih apostola Petra i Pavla. U nekim dijelovima dana sticao se utisak da je više vozila nego naroda na vašaru koji je kao i svako drugo sličano okupljanje naroda nudio svega, svašta i za svakoga od djece do stogodišnjaka. Pošto je i danas peklo boričko sunce mnogi su se pokušali rashlađiti čašama piva, a bilo je i onih koji su se „hladili“ čašicom domaće mučenice od šljiva, krušaka ili jabuka, a oni „modrnji“ kornetom sladolda ili nekog obojenog pića.
Sabor na Borikama imao je i svoj oficijelni dio koji je poržan iz opšinskog budžeta. Počelo je bogosluženjem u ovdašnjoj crkvi koga je vodio mladi borički paroh Dragan Jović, svetom liijom i polagnjm vijnaca na Spomen-obilježje koje neposredno uz sveti hram čuva sjećnje na 81 poginulog borca i 10 civilnih žrtava iz posljednjeg Odbrambeno-oslobodilačkog rata sa područja Mjesne zajednice Borike.
Obavljen je izbor i proglašenje najljepšeg slavskog kolača, tradicionalne manifestacije koja se održava uz Ilindanski sabor. U konkurenciji je bilo 20 kolača. Za najljepši proglašen je kolač koga je izložila Milica Despotović, koju je Opštinska turisička organizacija nagradila sa 200 maraka. Drugo mjesto i nagrada od 150 maraka pripalo je kolaču domaćice Branke Sorak i treće Sonje Karišik, koja je nagrađena sa 100 mraka.
Traducionalno, i ove godine, nisu izostala ni brojna sportska takmičenja. Najuspješniji su novčano nagrađeni iz fonda koga je obezbijedila Opšinska uprava na čelu sa načelnikom Milordom Jagodićem.