FOČA – Kući Hadživukovića u Foči, jednoj od najstarijih i najljepših srpskih kuća izgrađenih u 19. vijeku u ovom gradiću, prijeti rušenje, zbog nemara i dotrajalosti!
Da se to ne bi dogodilo, ovih dana počela je djelimična sanacija kuće u blizini starog jezgra Prijeke čaršije. Da se spasi što se spasiti može.
Radnici preduzeća “Petković” iz Novog Goražda užurbano koriste lijepe dane da zaštite objekat kome popuštaju i krov i zidovi.
“Zamijenićemo stari krovni pokrivač i učvrstiti zidove koji su ozbiljno nagriženi vlagom i starošću, s tim što se neće odstupiti od autentične arhitekture objekta, koji po ljepoti, zaslužuje da se nađe na listi zaštićenih objekata istorije i kulture ovog grada”, kaže Olivera Elez, zamjenik načelnika opštine Foča.
Ona kaže da se opština prije nekoliko godina obraćala Zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske sa prijedlogom zaštite ovoga objekta, ali odgovora nije bilo.
Kuća Hadživukovića, površine 400 metara kvadratnih, zarasla u korov, godinama je služila kao odlagalište alata komunalaca.
Mjesecima već ona je prava opasnost za prolaznike, jer sa dotrajalog krova na ulicu, padaju oštećene “ćeramide” i dijelovi kamenih ploča.
Zub vremena i nebriga nagrizli su 150-godišnju građevinu, čijoj se arhitekturi i danas dive brojni poštovaoci graditeljstva i kulturno-istorijskog nasljeđa u staroj Hercegovini.
Posebno se ističu skladni, lijepo klesani kameni blokovi kojima je zidana, kao i dvadesetak metalnih vrata i prozora, sa “demirima”, izlivenih od gvožđa i sa ukrasima.
“Kuća je izgrađena oko 1861. godine, a njen posljednji vlasnik, nakon Nika, bio je Milan Hadživuković, čuveni fočanski trgovac i član Trgovačkog društva `Pobratimstvo`. Milan se o građevini brinuo sve do smrti 1951. godine. Osamdesetih godina prošlog vijeka kuća je prešla u vlasništvo Komunalnog preduzeća `Izvor` koje o njoj nije vodilo potrebnu brigu”, priča Dragica Ćurčić, kustos Muzeja u Foči.
Tek ove godine, kada su komunalna preduzeća u Republici Srpskoj postala vlasništvo lokalnih zajednica, prešlo se na spasavanje stare, lijepe “Dubrovčanke”.
Ovaj objekat je i nazvan Dubrovačka kuća zbog toga što su ga gradili najbolji neimari – Dubrovčani.
Zbog istorije i kulture, ali i njene neobične ljepote, Fočaci misle da je zaslužila mnogo bolju sudbinu.