FOČA – Nesavjesni pojedinci, i pored brojnih upozorenja ,ne poštuju odredbe o propisnom odlaganju otpada i na taj način formiraju divlje deponije narušavajući izgled grada. Na području Foče trenutno je 16 divljih deponija, u gradskoj i prigradskoj zoni.
Raspadanjem otpada, oticanjem toksičnih materija u vodotokove i samozapaljivanjem zagađuju okolinu i višestruko utiču na ekološki sistem.
Nesanitarnih ili divljih deponija najviše je na Brodu, Dragočavi, Miljevini, Prevraću, Godijenu, obalama rijeka i drugim mjestima. Otpad se baca i odlaže svuda. Najčešće se radi o krupnom i građevinskom materijalu.
U Odjeljenju za inspekcijske poslove i komunalnu policiju Opštine Foča kažu – takve deponije uglavnom prave nesavjesni građani. Načelnik Odjeljenja, Zoran Krunić kaže da se istresaju razne vrste otpada. „Sve to rade u blizini puteva i na obalama rijeka, u šumskom području i nepristupačnim mjestima. Međutim, najveći je problem što građani koji to vide ne prijavljuju prekršioce. Mi bismo sigurno reagovali na svaku prijavu. Broj na koji se takve pojave mogu prijaviti je 058 214 120“, poručuje Krunić.
Otpad najčešće bacaju fizička lica i prevoznici dok se preduzeća pridržavaju pravila o odlaganju, navode u Komunalnoj policiji. Apeluju na građane da prilikom odlaganja krupnog i kabastog otpada angažuju kamion „Komunalca“ što košta od 30 do 50 maraka.
Dugogodišnji problem bi, smatra Krunić, riješilo postavljanje nadzornih kamera na više lokacija što bi nadležnima omogućilo pravovremenu reakciju. „Komisija ispred Odjeljenja za prostorno uređenje i Komunalne policije je obilazila pojedine lokacije, u proceduri je nabavka kamera i sigurno da će se djelovati u tom pravcu kako bi se pokrile pojedine lokacije“, kaže Krunić.
U preduzeću „Komunalac“ naglašavaju nadležnost za čišćenje i odvoz smeća iz gradske zone, što podrazumijeva ulice, trgove i parkove. Kada su u pitanju divlje deponije u gradu, „Komunalac“ uklanja i odvozi otpad koji se ostavi ili istrese pored kontejnera.
Vršilac dužnosti direktora preduzeća, Miladin Ćalasan kaže da se dva puta sedmično angažuju utovarne mašine i kamioni koji odvoze to smeće. „Nesavjesni građani i pored praznih kontejnera istresaju otpad pored njih. Nerijetko je da radnici ujutro odvezu smeće, a već popodne je otpad ispred kontejnera iako su prazni“, kaže Ćalasan dodajući da ovo preduzeće nije nadležno za čišćenje smeća po potocima, šumama, uz putne pravce i drugim lokacijama.
Otpad pored kontejnera u prigradskim naseljima radnici ovog preduzeća odvoze jednom mjesečno.
Odgovornost, ipak, snose nesavjesni građani koji bacaju smeće na nepredviđena mjesta, čime ugrožavaju zdravlje ljudi i prirodu. Odgovorni su i svi koji uoče takvu pojavu, a ne prijave je Komunalnoj policiji, poručuju nadležni.